Αποτελέσματα των βραβείων της Ένωσης Κριτικών



Μόλις εχθές πραγματοποιήθηκε η 26η Ετήσια Τελετή Απονομής των βραβείων της Ένωσης Κριτικών (Critics’ Choice Awards), με παρουσιαστή, για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, τον Taye Diggs. Μια τελετή διαφορετική, μιας και η πλειοψηφία των συμμετεχόντων βρίσκονταν στην ασφάλεια των σπιτιών τους.

Τα “Nomadland” και “The Crown” βγήκαν οι μεγάλοι νικητές, μιας και κέρδισαν τα περισσότερα βραβεία (μέσω Deadline). H Zendaya μπορεί να μην πήρε κάποιο από τα ‘κοινά‘ βραβεία, αλλά έφυγε με το τιμητικό SeeHer. Συνολικά να πούμε ότι το Netflix απέσπασε 14 νίκες, το Amazon Studios και η Searchlight από τέσσερις, ενώ το Apple TV+ μόλις τρεις.

Δείτε τη λίστα, όπου οι νικητές αναγράφονται με έντονους χαρακτήρες, παρακάτω:

Τηλεόραση

Δραματική Σειρά

  • “Better Call Saul” (AMC)
  • “The Crown” (Netflix)
  • “The Good Fight” (CBS All Access)
  • “Lovecraft Country” (HBO)
  • “The Mandalorian” (Disney Plus)
  • “Ozark” (Netflix)
  • “Perry Mason” (HBO)
  • “This Is Us” (NBC)

Α’ Ανδρικού Ρόλου σε Δραματική Σειρά

  • Jason Bateman – “Ozark” (Netflix)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
  • Jonathan Majors – “Lovecraft Country” (HBO)
  • Josh O’Connor – “The Crown” (Netflix)
  • Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)
  • Matthew Rhys – “Perry Mason” (HBO)

Α’ Γυναικείου Ρόλου σε Δραματική Σειρά

  • Christine Baranski – “The Good Fight” (CBS All Access)
  • Olivia Colman – “The Crown” (Netflix)
  • Emma Corrin – “The Crown” (Netflix)
  • Claire Danes – “Homeland” (Showtime)
  • Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
  • Jurnee Smollett – “Lovecraft Country” (HBO)

Β’ Ανδρικού Ρόλου σε Δραματική Σειρά

  • Jonathan Banks – “Better Call Saul” (AMC)
  • Justin Hartley – “This Is Us” (NBC)
  • John Lithgow – “Perry Mason” (HBO)
  • Tobias Menzies – “The Crown” (Netflix)
  • Tom Pelphrey – “Ozark” (Netflix)
  • Michael K. Williams – “Lovecraft Country” (HBO)

Β’ Γυναικείου Ρόλου σε Δραματική Σειρά

  • Gillian Anderson – “The Crown” (Netflix)
  • Cynthia Erivo – “The Outsider” (HBO)
  • Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
  • Janet McTeer – “Ozark” (Netflix)
  • Wunmi Mosaku – “Lovecraft Country” (HBO)
  • Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

Κωμική Σειρά

  • “Better Things” (FX)
  • “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • “Mom” (CBS)
  • “Pen15” (Hulu)
  • “Ramy” (Hulu)
  • “Schitt’s Creek” (Pop TV)
  • “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
  • “What We Do in the Shadows” (FX)

Α’ Ανδρικού Ρόλου σε Κωμική Σειρά

  • Hank Azaria – “Brockmire” (IFC)
  • Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Nicholas Hoult – “The Great” (Hulu)
  • Eugene Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
  • Jason Sudeikis – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)
  • Ramy Youssef – “Ramy” (Hulu)

Α’ Γυναικείου Ρόλου σε Κωμική Σειρά

  • Pamela Adlon – “Better Things” (FX)
  • Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
  • Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • Natasia Demetriou – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Catherine O’Hara – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
  • Issa Rae – “Insecure” (HBO)

Β’ Ανδρικού Ρόλου σε Κωμική Σειρά

  • William Fichtner – “Mom” (CBS)
  • Harvey Guillén – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Daniel Levy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
  • Alex Newell – “Zoey’s Extraordinary Playlist” (NBC)
  • Mark Proksch – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Andrew Rannells – “Black Monday” (Showtime)

Β’ Γυναικείου Ρόλου σε Κωμική Σειρά

  • Lecy Goranson – “The Conners” (ABC)
  • Rita Moreno – “One Day at a Time” (Pop TV)
  • Annie Murphy – “Schitt’s Creek” (Pop TV)
  • Ashley Park – “Emily in Paris” (Netflix)
  • Jaime Pressly – “Mom” (CBS)
  • Hannah Waddingham – “Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Μίνι-Σειρά

  • “I May Destroy You” (HBO)
  • “Mrs. America” (FX)
  • “Normal People” (Hulu)
  • “The Plot Against America” (HBO)
  • “The Queen’s Gambit” (Netflix)
  • “Small Axe” (Amazon Studios)
  • “The Undoing” (HBO)“Unorthodox” (Netflix)

Τηλεταινία

  • “Bad Education” (HBO)
  • “Between the World and Me” (HBO)
  • “The Clark Sisters: First Ladies of Gospel” (Lifetime)
  • “Hamilton” (Disney Plus)
  • “Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)
  • “What the Constitution Means to Me” (Amazon Prime Video)

Α’ Ανδρικού Ρόλου σε Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

  • John Boyega – “Small Axe” (Amazon Prime Video)
  • Hugh Grant – “The Undoing” (HBO)
  • Paul Mescal – “Normal People” (Hulu)
  • Chris Rock – “Fargo” (FX)
  • Mark Ruffalo – “I Know This Much is True” (HBO)
  • Morgan Spector – “The Plot Against America” (HBO)

Α’ Γυναικείου Ρόλου σε Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

  • Cate Blanchett – “Mrs. America” (FX)
  • Michaela Coel – “I May Destroy You” (HBO)
  • Daisy Edgar-Jones – “Normal People” (Hulu)
  • Shira Haas – “Unorthodox” (Netflix)
  • Anya Taylor-Joy – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
  • Tessa Thompson – “Sylvie’s Love” (Amazon Prime Video)

Β’ Ανδρικού Ρόλου σε Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

  • Daveed Diggs – “The Good Lord Bird” (Showtime)
  • Joshua Caleb Johnson – “The Good Lord Bird” (Showtime)
  • Dylan McDermott – “Hollywood” (Netflix)
  • Donald Sutherland – “The Undoing” (HBO)
  • Glynn Turman – “Fargo” (FX)
  • John Turturro – “The Plot Against America” (HBO)

Β’ Γυναικείου Ρόλου σε Μίνι-Σειρά ή Τηλεταινία

  • Uzo Aduba – “Mrs. America” (FX)
  • Betsy Brandt – “Soulmates” (AMC)
  • Marielle Heller – “The Queen’s Gambit” (Netflix)
  • Margo Martindale – “Mrs. America” (FX)
  • Winona Ryder – “The Plot Against America” (HBO)
  • Tracey Ullman – “Mrs. America” (FX)

Ταινίες

Καλύτερη ταινία

  • Da 5 Bloods (Netflix)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Mank (Netflix)
  • Minari (A24)
  • News of the World (Universal Pictures)
  • Nomadland (Searchlight Pictures)
  • One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Promising Young Woman (Focus Features)
  • Sound of Metal (Amazon Studios)
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Α’ Ανδρικός Ρόλος

  • Ben Affleck – The Way Back (Warner Bros.)
  • Riz Ahmed – Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Τom Hanks – News of the World (Universal Pictures)
  • Anthony Hopkins – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Delroy Lindo – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Gary Oldman – Mank (Netflix)
  • Steven Yeun – Minari (A24)

Α’ Γυναικείος Ρόλος

  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Andra Day – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)
  • Sidney Flanigan – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman (Netflix)
  • Frances McDormand – Nomadland (Searchlight Pictures)
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman (Focus Features)
  • Zendaya – Malcolm & Marie (Netflix)

Β’ Ανδρικός Ρόλος

  • Chadwick Boseman – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Bill Murray – On the Rocks (A24/Apple TV+)
  • Leslie Odom, Jr. – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Paul Raci – Sound of Metal (Amazon Studios)

Β’ Γυναικείος Ρόλος

  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
  • Ellen Burstyn – Pieces of a Woman (Netflix)
  • Glenn Close – Hillbilly Elegy (Netflix)
  • Olivia Colman – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Amanda Seyfried – Mank (Netflix)Yuh-Jung Youn – Minari (A24)

Νέος/-α ηθοποιός

  • Ryder Allen – Palmer (Apple TV+)
  • Ibrahima Gueye – The Life Ahead (Netflix)
  • Alan Kim – Minari (A24)
  • Talia Ryder – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
  • Caoilinn Springall – The Midnight Sky (Netflix)
  • Helena Zengel – News of the World (Universal Pictures)

Συνολικό cast

  • Da 5 Bloods (Netflix)
  • Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Minari (A24)
  • One Night in Miami (Amazon Studios)
  • The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Σκηνοθέτης

  • Lee Isaac Chung – Minari (A24)
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
  • David Fincher – Mank (Netflix)
  • Spike Lee – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Regina King – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Πρωτότυπο Σενάριο

  • Lee Isaac Chung – Minari (A24)
  • Emerald Fennell – Promising Young Woman (Focus Features)
  • Jack Fincher – Mank (Netflix)
  • Eliza Hittman – Never Rarely Sometimes Always (Focus Features)
  • Darius Marder & Abraham Marder – Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)

Προσαρμοσμένο Σενάριο

  • Paul Greengrass & Luke Davies – News of the World (Universal Pictures)
  • Christopher Hampton and Florian Zeller – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Kemp Powers – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Jon Raymond & Kelly Reichardt – First Cow (A24)
  • Ruben Santiago-Hudson – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Φωτογραφίας

  • Christopher Blauvelt – First Cow (A24)
  • Erik Messerschmidt – Mank (Netflix)
  • Lachlan Milne – Minari (A24)
  • Joshua James Richards – Nomadland (Searchlight Pictures)
  • Newton Thomas Sigel – Da 5 Bloods (Netflix)
  • Hoyte Van Hoytema – Tenet (Warner Bros.)
  • Dariusz Wolski – News of the World (Universal Pictures)

Σχεδιασμός Παραγωγής

  • Cristina Casali, Charlotte Dirickx – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
  • David Crank, Elizabeth Keenan – News of the World (Universal Pictures)
  • Nathan Crowley, Kathy Lucas – Tenet (Warner Bros.)
  • Donald Graham Burt, Jan Pascale – Mank (Netflix)
  • Kave Quinn, Stella Fox – Emma (Focus Features)
  • Mark Ricker, Karen O’Hara & Diana Stoughton – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)

Μοντάζ (ισοπαλία)

  • Alan Baumgarten – The Trial of the Chicago 7 (Netflix)
  • Kirk Baxter – Mank (Netflix)
  • Jennifer Lame – Tenet (Warner Bros.)
  • Yorgos Lamprinos – The Father (Sony Pictures Classics)
  • Mikkel E. G. Nielsen – Sound of Metal (Amazon Studios)
  • Chloé Zhao – Nomadland (Searchlight Pictures)

Κουστούμια

  • Alexandra Byrne – Emma (Focus Features)
  • Bina Daigeler – Mulan (Disney)
  • Suzie Harman & Robert Worley – The Personal History of David Copperfield (Searchlight Pictures)
  • Ann Roth – Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)
  • Nancy Steiner – Promising Young Woman (Focus Features)
  • Trish Summerville – Mank (Netflix)

Μακιγιάζ

  • Emma (Focus Features)
  • Hillbilly Elegy (Netflix)
  • Ma Rainey’s Black Bottom (Netflix)Mank (Netflix)
  • Promising Young Woman (Focus Features)
  • The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Οπτικά Εφέ

  • Greyhound (Apple TV+)
  • The Invisible Man (Universal Pictures)
  • Mank (Netflix)The Midnight Sky (Netflix)
  • Mulan (Disney)
  • Tenet (Warner Bros.)
  • Wonder Woman 1984 (Warner Bros.)

Κωμωδία

  • Borat Subsequent Moviefilm (Amazon Studios)
  • The Forty-Year-Old Version (Netflix)
  • The King of Staten Island (Universal Pictures)
  • On the Rocks (A24/Apple TV+)
  • Palm Springs (Hulu and NEON)
  • The Prom (Netflix)

Ξενόγλωσση ταινία

  • Another Round (Samuel Goldwyn Films)
  • Collective (Magnolia Pictures)
  • La Llorona (Shudder)
  • The Life Ahead (Netflix)
  • Minari (A24)
  • Two of Us (Magnolia Pictures)

Τραγούδι

  • Everybody Cries – The Outpost (Screen Media Films)
  • Fight for You – Judas and the Black Messiah (Warner Bros.)
  • Husavik (My Home Town) – Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga (Netflix)
  • Io sì (Seen) – The Life Ahead (Netflix)
  • Speak Now – One Night in Miami (Amazon Studios)
  • Tigress & Tweed – The United States vs. Billie Holiday (Hulu)

Συνθέτης

  • Alexandre Desplat – The Midnight Sky (Netflix)
  • Ludwig Göransson – Tenet (Warner Bros.)
  • James Newton Howard – News of the World (Universal Pictures)
  • Emile Mosseri – Minari (A24)
  • Trent Reznor & Atticus Ross – Mank (Netflix)
  • Trent Reznor & Atticus Ross, Jon Batiste – Soul (Disney)

Ποια είναι η γνώμη σας για τους νικητές; Αδικήθηκε κάποια ταινία; Πείτε μας στα σχόλια.


Η Κωνσταντίνα είναι αρθρογράφος του IGN Greece και μπορείτε να την βρείτε στον κόσμο της, αλλά και στο Instagram.





Source link